A tak kwitnie w Grójeckim:
poniedziałek, 28 kwietnia 2014
Komunikat sadowniczy 28 kwietnia 2014
Ekstremalnie silna infekcja.
Czytaj więcej: http://www.zzowarka.pl/download/SKS_X_2014.pdf
niedziela, 27 kwietnia 2014
Fazy fenologiczne jabłoni 27 kwietnia 2014 - kwitnienie
27 kwietnia to aktualnie pełnia kwitnienia jabłoni, bądź już koniec kwitnienia niektórych odmian, jak np. Ligola. Wczorajsze deszcze pokrzyżowały plany pszczół, a także innych owadów zapylających, które nie mogły pracować. W okolicach Grójca spadło wczoraj około 25 mm deszczu, przy czym doszło też do bardzo silnych infekcji parcha, więc pewnie już jutro większość sadowników będzie wykonywała zabiegi przeciwko tej chorobie. Jednak zwróćmy uwagę na owady zapylające, czyli zabiegi te powinny być wykonywane wcześnie rano, bądź wieczorem/w nocy, tuż po oblocie pszczół. A oto aktualne fazy fenologiczne drzew owocowych w okolicach Grójca:
Antonówka
czwartek, 24 kwietnia 2014
wtorek, 22 kwietnia 2014
poniedziałek, 21 kwietnia 2014
Fazy fenologiczne drzew owocowych 21 kwietnia 2014
Już niedługo w powiecie Grójeckim będziemy mieli pełnię kwitnienia jabłoni, ale chyba każdy boi się o te nieszczęsne przymrozki.. A oto fazy fenologiczne poszczególnych odmian:
Antonówka
niedziela, 20 kwietnia 2014
Święta, święta..
piątek, 18 kwietnia 2014
czwartek, 17 kwietnia 2014
Uszkodzenia pomrozowe wiosna 2014
W nocy z 16 na 17 kwietnia przymrozek ok -3 stopni Celzjusza praktycznie nie wyrządził szkód w jabłoniach. Gorzej z gruszami i czereśniami, bo w tych, myślę że ok 80-90% pąków jest zmarzniętych co nie wróży zbyt dużego plonu. Wiśnie oceniam na ok 10-30% uszkodzonych pąków, ale tylko w kwaterze położonej na dołku, gdzie temperatura przy gruncie mogłabyć jeszcze niższa.
Przymrozki wiosenne
No to ładnie.. Jeszcze nie ma kwietnienia, a przymrozki mogą już narozrabiać. W okolicach Grojca temperatura spadła do około -3 stopni Celcjusza. Dzisiaj będziemy wykonywali zabieg przeciwko parchowi jabłoni, a później będziemy patrzyli jakie są straty. Jak u Was?
Pozdrawiam!
wtorek, 15 kwietnia 2014
Komunikat sadowniczy SKS VI 2014-04-14
Komunikat sadowniczy SKS VI 2014-04-14
Źródło: http://www.zzowarka.pl/
niedziela, 13 kwietnia 2014
Co słychać w sadzie?
W sadzie, jak to w przyrodzie bywa dużo się dzieje..
Pszczoły dość niechętnie wychodzą, ze względu na niskie temperatury powietrza.
Przy okazji, chce ktoś małego zajączka? Najlepiej wrzucić nielubianemu przez nas sąsiadowi za siatkę :D
Jabłonie też zaczynają ruszać do ataku.
I mała wymiana "uchwytu dźwigni blokady".
wtorek, 8 kwietnia 2014
poniedziałek, 7 kwietnia 2014
Ochrona owadów zapylających, a ochrona sadów

Główny Inspektor przypomina, że jednym z podstawowych wymogów integrowanej ochrony roślin jest ochrona organizmów pożytecznych oraz stwarzanie warunków sprzyjających ich występowaniu, co w szczególności dotyczy owadów zapylających i naturalnych wrogów organizmów szkodliwych.
Stosując środki ochrony roślin należy zwrócić uwagę na prawidłowość wykonywania zabiegów, a w szczególności na:
stosowanie wyłącznie środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy;
dobieranie środków ochrony roślin w taki sposób, aby minimalizować negatywny wpływ zabiegów chemicznych na organizmy niebędące celem zabiegu;
niestosowanie preparatów toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin uprawnych oraz w uprawach, na których występują kwitnące chwasty;
wykonywane zabiegów po zakończonych lotach owadów zapylających;
przestrzeganie okresów prewencji;
niewykonywanie zabiegów w warunkach sprzyjających znoszeniu cieczy użytkowej podczas zabiegu.
Równocześnie Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca się z prośbą o zgłaszanie do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa informacji o przypadkach upadków pszczół, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin.
Źródło: PIORiN
Równocześnie Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zwraca się z prośbą o zgłaszanie do wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa informacji o przypadkach upadków pszczół, których przyczyną może być nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin.
Źródło: PIORiN
Co zrobić, aby w stu procentach ochronić sad?
- lustracje - wykonujemy w przypadku, szkodników, chorób kory, drewna drzew owocowych, aby ustalić stopień zagrożenia/siłę, aby podjąć kolejny krok w walce z daną chorobą/szkodnikiem, np. podczas ochrony przeciwko mszycy, pułapki feromonowe.
- komunikaty sadownicze - te pomocne nam będą, np. przy walce z parchem jabłoni, z którym nie łatwo wygrać, a klęskę ponoszą nawet najlepsi. Takie komunikaty, czy też nawet własne stacje METEO pozwalają nam na śledzenie aktualnej fazy rozwojowej parcha, infekcje, stopień zwilżenia liścia, pogodę.
- doradztwo sadownicze - czy też różnego rodzaju spotkania, artykuły, które pomagają nam zrozumieć, nie tylko różne sposoby walki ze szkodnikami, patogenami, ale również uczą nas jak dbać o środowisko, np. o owady zapylające, które są nie odmienną częścią naszego środowiska i pełnią ważną funkcję w ekosystemie.
- odpowiednio wykonane zabiegi - czyli oprysk wykonany przy odpowiednich warunkach, pogodowych, dokładne pokrycie cieczą roboczą rośliny, a także dbanie o ochronę osobistą, przed szkodliwymi substancjami chemicznymi.
- nawożenie dolistne - które też ma ogromny wpływ na zachowanie się rośliny, w warunkach dla niej stresowych. Nawozy dolistne też są swojego rodzaju antystresantem.
sobota, 5 kwietnia 2014
Aktualna sytuacja w sadzie II
Coś tak czuje, że ten rok nie będzie łatwym sezonem..
Fazy fenologiczne drzew owocowych powiat Grójecki:
Fazy fenologiczne drzew owocowych powiat Grójecki:
'Antonówka'
'Boskoop'
'Cortland'
'Jonagold Decosta'
'Ligol'
'Lobo'
'Mutsu'
'Natali Gala'
'Paulared'
'Red Jonaprince'
'Szampion'
'Idared'
'Wiśnie'
'Grusza'
piątek, 4 kwietnia 2014
czwartek, 3 kwietnia 2014
Ursus 5044
Ursus w Polskim rolnictwie, jak i sadownictwie odgrywa bardzo ważną rolę, bo mimo upływu wielu lat ciągniki te nadal jeżdżą, pracują i są odzwierciedleniem polskiej wsi. Czy jednak ten model, ładnie się prezentujący i kosztujący ponad 100 tys zł jest wart swojej ceny i czy sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Czy ma szanse konkurować z innymi markami? To okaże się w przyszłości.
środa, 2 kwietnia 2014
Aktualna sytuacja pogodowa
Dzisiejsza noc w Powiecie Grójeckim to noc z temperaturami ujemnymi. U mnie było to -6 stopni Celcjusza. A jak zapowiadają się prognozy na przyszłe dni, a bardziej noce? Przymrozków praktycznie ma nie być, a co to będzie to się okaże. Bądźmy dobrej myśli.
Prognoza pogody na najbliższe dni:
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Popularne posty
-
JABŁONIE; Przebieg pogody w marcu wpłynął na definitywne zakończenie spoczynku, sezon mamy już rozpoczęty. Biorąc pod uwagę mało zaawansowan...
-
Sezon wegetacyjny w sadach trwa, a zmienne warunki pogodowe wymagają bieżącej ochrony jabłoni i grusz. W komunikacie przedstawiamy zaleceni...
-
Wiosna a wraz z nią obawa o przymrozki, które w ostatnich latach powodują poważne uszkodzenia pąków, kwiatów, czy też zawiązków na drzewach...
-
Nawożenie wapniem powinno być już za nami, jeżeli tego nie zrobiliśmy do tej pory, a mamy nieodpowiednie pH, czy też zbyt małą zawartość w...
-
W ciągu ostatnich dni temperatura iście wiosenno/letnia, w piątek sięgająca nawet 20-tu kilku stopni, niestety przekształciła nam się w zimo...
-
Z roku na rok przybywa produktów nawozowych, z których to niemal każdy obiecuje zwyżkę plonu. Z punktu widzenia sadownika powstaje dylemat...