poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Co zrobić, aby w stu procentach ochronić sad?

 Jak wiadomo, bez pracy nie ma kołaczy.. To stwierdzenie, ma też swoje uzasadnienie w sadownictwie. Każdy sadownik, czy to młody i dopiero zaczynający swoją 'karierę', czy stary i doświadczony, powinien wiedzieć jak chronić sad, by otrzymać plon wysokiej jakości, a właśnie w tym kierunku należy zmierzać. Jest parę czynników, które wpływa na właściwą ochronę sadu. Przede wszystkim:
- lustracje - wykonujemy w przypadku, szkodników, chorób kory, drewna drzew owocowych, aby ustalić stopień zagrożenia/siłę, aby podjąć kolejny krok w walce z daną chorobą/szkodnikiem, np. podczas ochrony przeciwko mszycy, pułapki feromonowe.
- komunikaty sadownicze - te pomocne nam będą, np. przy walce z parchem jabłoni, z którym nie łatwo wygrać, a klęskę ponoszą nawet najlepsi. Takie komunikaty, czy też nawet własne stacje METEO pozwalają nam na śledzenie aktualnej fazy rozwojowej parcha, infekcje, stopień zwilżenia liścia, pogodę.
- doradztwo sadownicze - czy też różnego rodzaju spotkania, artykuły, które pomagają nam zrozumieć, nie tylko różne sposoby walki ze szkodnikami, patogenami, ale również uczą nas jak dbać o środowisko, np. o owady zapylające, które są nie odmienną częścią naszego środowiska i pełnią ważną funkcję w ekosystemie.
- odpowiednio wykonane zabiegi - czyli oprysk wykonany przy odpowiednich warunkach, pogodowych, dokładne pokrycie cieczą roboczą rośliny, a także dbanie o ochronę osobistą, przed szkodliwymi substancjami chemicznymi.
- nawożenie dolistne - które też ma ogromny wpływ na zachowanie się rośliny, w warunkach dla niej stresowych. Nawozy dolistne też są swojego rodzaju antystresantem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty