uszkodzenia mrozowe głównie w pestkowych, w ziarnkowych nie znaczących strat. Kondycja wszystkich upraw sadowniczych wymaga po ociepleniu natychmiastowego wsparcia ze względu na problemy z pobieraniem fosforu, który jest kluczowy w okresie kwitnienia oraz podczas podziałów komórkowych w zawiązkach. Do piątku włącznie zimno, a potem drastyczna zmiana pogody, temperatury sięgną początkiem kolejnego tygodnia 20 oC, wegetacja bardzo przyspieszy i zabiegi zaczną się nakładać.
Tylko trudne i ciężkie sezony przynoszą wysoką opłacalność produkcji. Przygotujmy się dobrze i zaplanujmy co będziemy robili w naszych uprawach w najbliższych dniach, będzie się działo.
ZALECENIA NAWOZOWE, BIOSTYMULACJA I REGENERACJA PO CHŁODACH
Po pierwsze fosfor (P), główny nośnik energii w roślinach na poziomie komórkowym, jest szczególnie istotny podczas kwitnienia. Przy niskich temperaturach nie jest pobierany w odpowiedniej ilości. Nie zapominamy także o dostarczeniu boru (B), który poprawia zawiązywanie owoców i cynku (Zn), który podnosi odporność na chłody i uodparnia rośliny na choroby. Azot też jest istotny, pobudza do wzrostu wegetatywnego, forma mocznikowa działa najszybciej.
TECHNOLOGIA AVALON dla ziarnkowych i pestkowych załatwia nam temat dokarmiania dolistnego mikro i makroelementami w całym okresie wegetacji, wymagane jest jedynie uzupełnienie wapniem w późniejszym okresie. W przypadku standardowej technologii w jabłoniach, gruszach i niekwitnących pestkowych będziemy stosowali AVALON ZIARNKOWY Mysie Ucho/Zielony Pąk, lub AVALON Pestka Biały Pąk, a w regionach gdzie wegetacja jest bardziej posunięta AVALON ZIARNKOWY Różowy Pąk. Osoby, które układają wsparcie nawozowe z masowych rozwiązań powinny teraz wybrać produkty z wysokim fosforem ProHorti P 5 kg/ha + ProHorti ZN+B 4 kg/ha. W każdym przypadku stosujemy biostymulację i regenerację ImPROver 1 l/ha. Korzenie nie pracują, rośliny miały przez dłuższy czas ograniczoną fotosyntezę, soki krążą w bardzo ograniczonym stopniu, więc jest konieczna „kroplówka” w postaci dokarmiania i biostymulacji dolistnej.

Golden 10.04.2025 Sandomierz
W uprawach kwitnących szczególnie uważamy z dokarmianiem mineralnym. Wybieramy przyjazne organiczne rozwiązania z biostymulacją, które wspierają procesy związane z zapyleniem i wiązaniem owoców, stosujemy preparat algowy BM Start 2 l/ha lub . technologia wg Timac Agro na bieżący czas zaleca preparat Seactiv Leos 4l/ha (dostarczamy cynk, bor) lub Seactiv Axis 4l/ha (azot, fosfor, mangan, cynk). Dokarmianie mineralne w obecnej sytuacji pogodowej jest uzasadnione, chociaż w standardowych warunkach pogodowych unikamy go. Schodzimy z dawki o 50-60% do 2 kg/ha ProHorti P i 2 kg/ha ProHorti Zn+B i stosujemy je łącznie z preparatami działającymi osłonowo, wymienionym preparatem algowym lub aminokwasami pochodzenia roślinnego ProHorti Amino 1 l/ha. Naszym zadaniem jest wydłużenie okresu kwitnienia na czas lepszych warunków pogodowych. W uprawach kwitnących konieczne jest wabienie owadów zapylających preparatem Biopolin w dawce 1 l/ha.

Dzięki prawidłowemu zapyleniu uzyskujemy:
- większe owoce o kilka-kilkanaście %
- więcej nasion w owocach
- lepsze pobieranie wapnia
- mniej ordzawień
- regularny kształt
OCHRONA JABŁONI:
Do tej pory bazowaliśmy głownie na preparatach miedziowych, nadchodzi czas na ditianon w podstawowych dawkach 0,5 kg/ha (Delan 700 WG/Daneel/Danae). Niemal do kwitnienia wskazany jest dodatek preparatów siarkowych Siarka Pro 6kg/ha w celu ograniczenia presji mączniaka, działa też częściowo na parcha jabłoni, ogranicza pordzewiacza. Dobrze uzupełnia preparaty oparte na ditianonie czy kaptanie. Tam gdzie mamy odmiany podatne na mączniaka w okresie różowego pąka należy zastosować cyflufenamid czyli produkt Cindo 50 EW 0,5 l/ha lub proquinazyd Talius Sad 0,3 l/ha
Z niecierpliwością czekamy na rejestrację Thiopronu w uprawach sadowniczych. Jest to nowej generacji preparat siarkowy o bardzo drobnych cząsteczkach połączony z gumą ksantonową. Wyniki doświadczeń pokazuję bardzo wysoką skuteczność w zabiegach łączonych z ditianonem, preparatami SDHI czy kaptanami. Dodatkowym atutem produktu jest jego ekstremalnie wysoka tolerancja na zmywanie. 40-60 mm opadu nawet w połowie nie zmywa nam siarki i ditianonu, czy kaptanu zastosowanego w zabiegu łączonym.

Idared 09.04.2025, Sandomierz
SZKODNIKI
Okres pomiędzy fazami zielonego i różowego pąka BBCH 56-57 to okres wzmożonej aktywności mszyc i przędziorków. W tym czasie w sadach będzie można spotkać także gąsienice zwójek i kwieciaki, a także podskórnika jabłoniowego. Na obecny czas możemy zastosować wiele rozwiązań zależnych od rodzaju występujących w sadzie szkodników np.:SILTAC EC lub K-PAK w stężeniu 0,15-0,18% stosowany w dzień z gwarancją szybkiego wyschnięcia zwalcza mszyce, przędziorki, pordzewiacze i inne drobne szkodniki na które naniesiona zostanie ciecz robocza.
Katanol w stężeniu 2%, olej parafinowy stosujemy z powodzeniem do różowego pąka. Cały czas jest to ciekawe i skuteczne rozwiązanie w walce z uciążliwymi, drobnymi szkodnikami. Pamiętać należy o warunkach stosowania i odstępach pomiędzy zabiegami
Afinto 0,14 kg/ha zwalcza mszyce. Preparat o spowolnionym działaniu, czyli z każdym dniem po zabiegu skuteczność wzrasta i utrzymuje się przez okres kilku tygodni – optymalne rozwiązanie na najbliższy tydzień w sadach z dużą presją mszyc
Pyretroidy Karate Zeon 050 CS 0,15-0,2 l/ha (mszyce) lub Sherpa 100EC 0,3 l/ha (gąsienice zwójek). Mają one odmienne rejestracje, ale w praktyce stosowane na noc zwalczają wiele innych szkodników ze względu na ich totalne działanie – koszt na ha niewielki, zaledwie kilkanaście zł w przypadku Sherpy
Acetamipryd np. Aceiro działa na roślinie układowo i ma szerokie spektrum zwalczania szkodników.
UWAGA: rejestracja produktów zawierających acetamipryd nie uległy zmianie na dzień dzisiejszy. Nowe, bardzo restrykcyjne poziomy pozostałości wejdą około połowy roku. Paradoksem jest to, że produkując zgodnie z zaleceniami etykietowymi produktu możemy nie spełnić norm stawianych przed owocami przez nowe przepisy. Wiele zakładów wyprzedza ograniczenia i już teraz zakazuje stosowania acetamiprydu.
Uwaga na owady zapylające !!!
GRUSZE
CHOROBY GRZYBOWE I BAKTERYJNE
Po okresie przymrozków należy zastosować produkty, które działają także na choroby bakteryjne. Polecamy Plantivax 0,75 l/ha lub fosforyny Savial Forte 2-2,5 l/ha. Fosforyny można mieszać z ditianonem, wtedy dawki Delanu/Daneela/Danae max 0,5 kg/ha. Plantivax doskonale miesza się z kaptanami. Choroby bakteryjne są częstą przyczyną nadmiernego osypywania się zawiązków i finalnie słabego wiązania.
REGULATORY WZROSTU
- Tam gdzie spodziewamy się obfitego kwitnienia warto pokusić się o zastosowanie gibereliny GA4+7 Regulex 0,05 kg/ha/Novagib 0,5 l/ha) aby zwiększyć masę/powierzchnię liściową rozet wokół paków. Więcej liści i większe liście sprawiają że kwiaty i zawiązki są lepiej odżywione, a i dokarmianie dolistne ma się na czym zatrzymać i zostać pobrane w odpowiednim stopniu.
- W czasie pełni kwitnienia będziemy stosowali GA 4+7 w postaci Regulexu lub Novagibu aby poprawić zawiązywanie owoców. Równie dobrze możemy zastosować GA 4+7 + 6BA (6- benzyloadenina) w postaci Promalinu 0,25-0,5 l/ha. Podczas kwitnienia nie ma większego znaczenia które rozwiązania zastosujemy. Różnice wywołują te produkty stosowane pod koniec kwitnienia i tuż po jego zakończeniu. Jedne wpływają głównie na wydłużenie, a drugie na wielkość i wydłużenie owoców.
- GA3 stosujemy gdy 20-30% kwiatów jest otwarte. Zastosowana pod koniec kwitnienia lub tuż po kwitnieniu najmocniej ze wszystkich giberelin zatrzymuje związki na drzewie. Uzasadnione stosowanie GA3 jest w przypadku bardzo słabego kwitnienia i silnego wzrostu. Zastosowana tuż po obfitym kwitnieniu sprawi, że zbyt dużo zawiązków zostanie na drzewie, co negatywnie wpłynie na wielkość owoców i kwitnienie w kolejnym roku – będzie konieczna szybka ręczna korekta. Zalecenia etykietowe mówią o 12 tabletkach/ha co daje nam 12 gram GA3/ha. Zalecenia praktyków mówią o dawkach niższych nawet 3 g GA3/ha jednorazowo. Giberelina GA3 w postaci Proliantu jest 2 krotnie bardziej stężona od produktów w tabletkach, cenowo jest bardzo atrakcyjna, jednak w Polsce nie posiada rejestracji w uprawach sadowniczych.
Miodówka ze względu na chłody wyciszyła się, nadal będziemy mogli ograniczać jej presję glinką kaolinową 20-30 kg/ha. Można mieszać z preparatami miedziowymi, siarką w niskiej dawce czy z pyretroidami.
CZEREŚNIE
Tutaj pojawia się wiele sygnałów o uszkodzeniach mrozowych, zwłaszcza w odmianach najbardziej zaawansowanych w rozwoju.

W kwitnienie przed brunatną zgnilizną koniecznie należy zastosować jeden z wymienionych preparatów: Revyona 1,8 l/ha lub Switch 0,6-1kg/ha – działają w niskich temperaturach lub Signum 0,75kg/ha - w temp powyżej 15 oC (zabiegi ubocznie ochronią kwiaty przed szarą pleśnią).
ŚLIWA
W okresie białego pąka, a przede wszystkim kwitnienia warto wybrać mocniejsze rozwiązania w postaci preparatów Revyona 1,8 l/ha lub Signum 33 WG 0,75 kg/ha lub Switch 62,5 WG 0,6-1kg/ha. Zabiegi te ubocznie ochronią kwiaty przed szarą pleśnią.
W okresie kwitnienia rośnie presja szkodników. Zwalczanie szkodników w okresach kwitnienia jest możliwe tylko nocą z uwzględnieniem okresów prewencji (okresu szkodliwości dla pszczół i innych owadów zapylających). Połączenie insektycydu z preparatem Siltac EC w stężeniu 0,15% podniesie skuteczność i zwalcza także przędziorki i pordzewiacze śliwowe.
WIŚNIA
Obecnie ciągle jeszcze polecamy zarejestrowane fungicydy miedziowe Miedzian 50 WP 3 kg/ha, lub miedziowe produkty fungistatyczne Miedź Extra 660 SC 3 l/ha czy Miedź Extra 880 WP 3 kg/ha.
W okresie kwitnienia lub tam gdzie były duże problemy z brunatną warto będzie wybrać mocniejszą chemię np. w postaci preparatów Revyona 1,8 l/ha lub Signum 33 WG 0,75 kg/ha lub Switch 62,5 WG 0,6-1kg/ha
MORELE
Na okres kwitnienia polecamy Luna Experience 400 SC 0,6 l/ha lub Signum 0,75kg/ha lub Revyona 1,8 l/ha lub Switch 0,6-0,9kg/ha. Zabiegi te ubocznie ochronią kwiaty przed szarą pleśnią. Switch i Revyona doskonale sprawdzają się w niskich temperaturach.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Źródło: horti.procam.pl
Komentarze
Prześlij komentarz