wtorek, 10 lutego 2015

Kolejna pomoc dla producentów owoców i warzyw

We wtorek(10.02.2015) na Radę Ministrów trafi projekt rozporządzenia, które umożliwi uruchomienie trzeciej transzy wycofywania niektórych owoców i warzyw w ramach pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo.
Znowelizowane przepisy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 1031/2014 umożliwią przeprowadzanie w pierwszym półroczu 2015 r. kolejnych operacji wycofania z rynku m.in. jabłek, gruszek, a także pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków. Jest to kolejne wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązanie mające na celu złagodzenie skutków sytuacji kryzysowej w sektorze owoców i warzyw związanej z nałożeniem przez Federację Rosyjską zakazu przywozu owoców i warzyw pochodzących m.in. z państw Unii Europejskiej.
Przydzielone Polsce ilości produktów, które będą mogły zostać objęte ww. operacjami to 155 700 ton w przypadku jabłek i gruszek oraz 18 650 ton w przypadku pomidorów, ogórków, papryki słodkiej i marchwi.

Podobnie jak w przypadku poprzednio uruchomionych przez Komisję Europejską mechanizmów, beneficjentami pomocy będą mogli zostać zarówno producenci zrzeszeni w organizacjach producentów owoców i warzyw jak i producenci indywidualni. Pomoc finansowa będzie mogła zostać przyznana w odniesieniu do tych powierzchni upraw, które nie zostały objęte poprzednimi mechanizmami uruchomionymi przez Komisję Europejską na podstawie rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 932/2014 oraz nr 1031/2014 r.
W związku z powyższym w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przygotowano projekt rozporządzenia w którym przewidziano, że wsparcie udzielane będzie w odniesieniu do operacji wycofania z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję oraz na inne przeznaczenia, tjpasze dla zwierząt i spalanie w biogazowniach.
Łączna ilość produktów kwalifikujących się do objęcia planowaną operacją lub operacjami, które zamierza przeprowadzić jeden producent indywidualny uprawniony do wsparcia nie przekracza 500 ton, a w przypadku organizacji producentów, która realizuje program operacyjny – 10 000 ton.
Projekt rozporządzenia w dniu dzisiejszym został skierowany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i rozparzenie planowane jest na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów tj. w dniu jutrzejszym. Projekt zakłada, że wejście w życie przepisów nowelizowanego rozporządzenia nastąpi po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
MOŻLIWOŚĆ WSPARCIA DE MINIM DLA PRODUCENTÓW JABŁEK
Jednocześnie informujemy, że producenci jabłek, którzy skorzystali już z pomocy de minimis będą mogli uczestniczyć w trzeciej transzy mechanizmu. To efekt wielu wystąpień do Komisji Europejskiej oraz dwustronnego spotkania ministra Marka Sawickiego z Philem Hoganem, Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w dniu 26 stycznia br. W tej sprawie Komisja Europejska skierowała do MRiRW stosowane pismo, które umożliwia takie podejście.
źródło: www.minrol.gov.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty