Nawożenie nawozami pojedynczymi daje najlepsze efekty w sadach i na plantacjach, z których gleba jest regularnie badana.
AZOT - należy wysiać odpowiednio wcześnie, aby przemieścił się do poziomu korzeni roślin. Na glebach lekkich nawozi się w dwóch terminach:
- nawożenie bazowe – wczesna wiosna: saletra amonowa (34%N) lub Saletrzak (27%N) w dawce 30 - 40 kg N/ha (np. 140 kg saletrzaka) dla jabłoni i gatunków pestkowych, 40-50 kg N/ha dla grusz.
- nawożenie uzupełniające – w późniejszym terminie, po kwitnieniu, saletrą wapniową, 20-30 kg N/ha.
POTAS - dawka zależy od plonu zebranego w ubiegłym sezonie.
- dla jabłoni i gatunków pestkowych 90 -120 kg K2O na ha (np. 180 kg soli potasowej),
- dla gruszy 120 -150 kg K2O na ha w postaci: soli potasowej (K-60%.), KaliSOP (50% K20) lub kombinacji siarczanowej formy K i Mg - Patentkali (30% K2O i 10% MgO).
Jeżeli gleba w sadzie od dłuższego czasu nie była badana, warto zastosować nawóz wieloskładnikowym. Na plantacje roślin jagodowych polecamy bezchlorkowy nawóz Plantena z borem 5:10:15 w dawce 300- 500 kg (na lżejszych glebach przy niższej dawce może okazać się konieczne dodatkowe nawożenie N w późniejszym okresie). Do sadów polecamy Lagron VIT 4:8:18, wieloskładnikowy, granulowany nawóz o obniżonej zawartości chlorków. Zalecana dawka: 500-800 kg/ha.
WAPNOWANIE
Odczyn gleby jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowotność gleby i dostępność składników odżywczych. Zaleca się odkwaszanie kwaśnych stanowisk: na glebie lekkiej lub przy nieznanym odczynie gleby stosując wapno węglanowe Granukal w dawce 500-1000 kg/ha, a na glebie ciężkiej od 1000 do 2000 kg/ha. Na cięższe gleby polecamy wapno tlenkowe Oxyfertil 75/25 w dawce od 700 do 1500 kg/ha. Nawożenie wapnem tlenkowym powinno być wykonywane na podstawie wyników analizy gleby lub w niskich dawkach. Nie wolno wapnować wraz z nawożeniem organicznym lub mineralnym amonową formą azotu.
WZMACNIANIE WIĄZEK PRZEWODZĄCYCH POTASEM
Najprawdopodobniej w najbliższych dniach dostrzegalne będą pierwsze zielone tkanki ukazujące się z pąków. Aby wpłynąć na poprawę transportu wody i substancji odżywczych należy zastosować dolistny nawóz potasowy (np. gotowe rozwiązanie: FruitAkademia na początek wegetacji). Oprysk wykonuje się zanim rozwiną się pąki. Ze względu na możliwość uszkodzenia liści nie stosować gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 10oC. Gdy pojawi się zielona tkanka dawkę obniżyć do 5 kg/ha. Nawozu nie mieszać z innymi agrochemikaliami.
NAWOŻENIE ORGANICZNE
Regularne stosowanie nawozów organicznych podnosi zawartość materii organicznej w glebie. Brak nawożenia organicznego prowadzi do degradacji gleby. Zalecamy zastosować na hektar 1-1,2 tony granulowanego obornika kurzego Fertiplus 4-3-3 (65% materii organicznej!). Polecana dawka pozwala zredukować ilość nawozów mineralnych o 70-80%.
źródło: zzowarka.pl/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz