Podczas czwartkowej (4 kwietnia) wizyty w Jasieńcu (mazowieckie) premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami AGROunii. Z informacji wynika, że dialog ma być kontynuowany i mógłby się odbyć pod patronatem premiera. Rzeczniczka rządu powiedziała, że rozmowy może odbędą się one w ciągu najbliższego tygodnia.
Szef rządu wraz z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim odwiedzili w czwartek po południu Jasienicę k. Grójca gdzie spotkali się z seniorami.
Przed budynkiem gdzie odbywa się to spotkanie zebrała się grupa rolników zrzeszonych w AGROunii. Premier Morawiecki krótko rozmawiał z ich przedstawicielami, wyszedł do rolników na zewnątrz i zaprosił ich na spotkanie; rolnicy po spotkaniu z premierem opuścili miejsce zgromadzenia. Cała pikieta przebiegła pokojowo, a atmosfera nie przypominała dotychczasowych protestów AGROunii.
"Spotkanie było bardzo spokojne, rolnicy przedstawili swoje postulaty i ustalono, że trzeba kontynuować dialog w tej sprawie" - powiedział polityk z otoczenia premiera.
Rolnicy relacjonowali po spotkaniu, które odbyło się w Jasieńcu, iż premier obiecał im, że spotkanie to odbędzie się w ciągu tygodnia oraz że zostanie mediatorem pomiędzy rolnikami z AGROunii a ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała też, że premier zobowiąże przedstawicieli rządu do tego, aby w jego imieniu rozmawiali. "Po rozmowie, jak Państwo widzicie, przedstawiciele rolników rozjechali się do swoich domów, gospodarstw. A faktycznie premier zobowiąże przedstawiciela ministerstwa rolnictwa, ministra rolnictwa do kontynuowania rozmów" - powiedziała rzeczniczka rządu. Jak dodała, w ciągu tygodnia powinno dojść do kolejnego spotkania.
W środę w Warszawie odbył się protest rolników AGROunii. Rolnicy domagają się m.in. nałożenia na sklepy wielkopowierzchniowe obowiązku oferowania do sprzedaży produktów rolno-spożywczych z minimalnym udziałem 51 proc. produktów pochodzenia i produkcji krajowej, graficzne znakowanie produktów rolno-spożywczych flagą kraju pochodzenia, nałożenia na Rosję embarga na sprzedaż do Polski węgla kamiennego - do czasu zniesienia przez ten kraj ograniczeń w eksporcie polskich owoców i warzyw.
Źródło: wnp.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz